Skoči na glavno vsebino
+386 (0)2 88 79 700

BRANJE JE SVOBODA. BRANJE JE DIH.

Poslanica ob mednarodnem dnevu knjige za otroke 2022 (MARKO KRAVOS):

Mislili smo, da nastopa čas zelenja …
Mislili smo, da nastopa čas zelenja: da prihaja pomlad in čas poezije v duhu sporočila G. Lorce: zeleno, ki te zeleno ljubim. Upali smo, da bo nastopila doba z občutkom za zeleno prihodnost planeta, s skrbjo za solidarnost ob naravnih in kužnih grožnjah … pa smo se znašli v svetu, ki je zelen od vojaških uniform, ob zeleni barvi, ki je grenka in strupena od žolča. Ko obuje vojna svoje škornje, zavladata nasilje in sovraštvo in naredita iz človeka nečloveško, neprištevno ubojno orodje. Kaj so v otroških letih brali, kaj so si prepevali generali?


S panjem, ki je poln knjig, je treba poskrbeti za zeleno upanje. V njem je satovje polno novih barv in starega okusa; vseeno je, če rojijo knjige v mehko ali trdo vezane, le da so otroško krilate. Iz knjižnega panja diši, čebele vzletajo kot zgodbe, ubrani glasovi. Na svojih zanosnih poteh prenašajo cvetni prah in oplajajo drevo življenja.
Brati in zbirati med za mir. Branje za mlade je brenčanje za blagostanje!

Dostopnost