Skoči na glavno vsebino
+386 (0)2 88 79 700

V petek, 12. 1. 2024, smo z učenci od 1. do 5. razreda OŠ Brezno Podvelka in PŠ Kapla, izvedli kulturni dan.

V Mariboru smo si ogledali predstavo z naslovom Gledališče od Ž do A.

Gledališko zaodrje sodi med najzanimivejše skrivnosti, kukanje za oder pa je kot razkrivanje čarovniških spretnosti. Zato se detektiva A in Ž odločita, da bosta razkrinkala dobro varovano zakulisno dogajanje v gledališki hiši; ko smukneta mimo vratarja, se lahko začne njuna detektivska zagonetka. A detektiva A in Ž ne vesta, da je gledališče čuden blodnjak, da v njegovih skrivališčih ždi vse polno ljudi, ki jih na odru nikoli ne vidimo, pa vendar brez njih uprizoritev sploh ne bi bilo. Odkrijeta vse polno skrivnih prehodov, navadno zavitih hodnikov z obilico vrat, izza katerih je slišati nenavadne zvoke. Za vrati v delavnicah ropotajo stroji, tam nastajajo kostumi, maske, tam so spravljeni rekviziti, lasulje, tam se lepotičijo, frizirajo … Zanima ju, kdo je tisti, ki kostume nariše, in kdo jih nato zašije? Kaj pomeni mizanscena? Je to mogoče miza za sceno? In zakaj po hodnikih nekdo neprestano govori, koliko je ura? Kako to, da imajo v gledališču nekoga, ki mora neprestano šepetati?

Na ta in še na mnoga druga vprašanja smo dobili odgovore ob ogledu gledališke predstave, ki nam je bila zelo všeč.

Urška Pogač

vodja kulturnega dne

Dostopnost