Skoči na glavno vsebino
+386 (0)2 88 79 700

MEDNARODNI DAN PISMENOSTI – 8. september

EVROPSKI DAN JEZIKOV – 26. september

Nelson Mandela je nekoč rekel: »Če govoriš nekomu v jeziku, ki ga razume, pride to do njegove glave. Če mu govoriš v njegovem jeziku, mu pride to do srca

V mesecu septembru tudi na naši šoli obeležujemo mednarodni dan pismenosti in evropski dan jezikov.

Slovenščina je eden od približno 7000 jezikov na svetu. Največ ljudi govori kitajsko, slovenščina pa po številu govorcev zaseda 150. mesto, kar sploh ni slabo. Mnogim tujcem je zanimiva in se jo učijo zaradi posebnosti, kot so dvojina in sklonske oblike.

Se vam zdi slovenščina težka? Se reče Moja teta je imela eno hči ali Moja teta je imela eno hčer? Je pravilno Postavil mi je samo dva vprašanja ali Postavil mi je samo dve vprašanji? Bi rekli Ne morem si privoščiti še eno limonado ali Ne morem si privoščiti še ene limonade?

Čeprav je slovenščina naš materni jezik, se mnogim zdi težka. Sklanjanje samostalnikov in pridevnikov, spreganje glagolov, uporaba dvojine, dovršnih in nedovršnih glagolov je za mnoge trn v peti.

Danes je večjezičnost – uporaba več kot enega jezika v vsakodnevnem življenju – postala zaradi večje mobilnosti ljudi in hitrega prenašanja sporočil mnogo pogostejša. Razvija se tudi z globalizacijo in digitalizacijo. Uporaba nekaterih jezikov se je razširila v meddržavnih in kulturnih stikih, pri tem pa so številni jeziki manjšin in staroselcev ogroženi. To močno vpliva na razvoj pismenosti. Vendar pa je zaskrbljujoč podatek, da kar okoli 40 % ljudi nima dostopa do izobraževanja v jeziku, ki ga govorijo ali razumejo.

Nekateri menijo, da bo slovenščina kmalu izumrla, saj bo na svetu zavladala angleščina oz. kak drug jezik. To ne drži. Slovenščino govori veliko govorcev, poleg tega se razvija, spreminja in prenaša iz roda v rod. Z našimi športniki ob njihovih zmagah na glas pojemo himno v slovenščini in tudi naši politiki lahko v tujini govorijo v slovenskem jeziku, saj je to eden od uradnih jezikov sveta.

Dostopnost