Mednarodno združenje šolskih knjižničarjev (IASL – Internatinal Assotiation of School Librarianship http://www.iasl-online.org/) tudi letos vabi k praznovanju in promociji šolskih knjižnic.

Letošnje geslo “POVEZOVANJE SKUPNOSTI IN KULTUR” opozarja na pomen šolskih knjižnic. Šolske knjižnice so nujno potrebne pri razvoju učnih spretnosti in pri razvoju kritičnega mišljenja. Šolski knjižničarji pa so pomemben člen med učencem, učitelji in starši s sodelovanjem pri medpredmetnem poučevanju, razvijanju učnih strategij, razvijanju različnih vrst pismenosti … Praznovanje mednarodnega meseca šolskih knjižnic pa opozarja na široko paleto dejavnosti, s katerimi knjižnice učence in starše opremljajo za življenje.

Tudi na naši šoli se bomo pridružili praznovanju, in sicer:

1. Na spletni strani šolske knjižnice/šole bomo predstavili mednarodni dan šolskih knjižnic.
  2. Spodbujali bomo branje na najrazličnejše načine:
  • Z učenci bomo pripravili pravljični dogodek – ustvarjalno delavnico s pripovedovanjem in ustvarjanjem za mlade bralce (vrtec).
  • Z učenci bomo pripravili priporočilni seznam petih slovenskih knjig, ki bi jih priporočali sovrstnikom po svetu.
  • Organizirali bomo knjižni klub za učitelje – pogovor o prebranem (čajanka).
  • Učenci bodo izdelovali knjižne kazalke, ki prikazujejo pomembnost šolske knjižnice.
  • Sodelovali bomo pri izmenjavi knjižnih kazalk z vrstniki širom sveta v mednarodnem projektu: Bookmark Exchange Project.
  1. Povezali se bomo s splošno knjižnico v Radljah ob Dravi – projekt Rastem s knjigo.
  2. Objavili dogodke in ideje na spletni strani in šolskem časopisu.
  3. Organizirali bomo natečaje:
  • Literarni natečaj: Napišimo pesmi, kratke zgodbe na temo “ šolska knjižnica danes in nekoč”.
  • Likovni natečaj: Izdelajmo alternativno naslovnico za znano knjigo. Si predstavljaš sanjsko šolsko knjižnico? Kakšna bo knjižnica leta 2050? Nariši jo.