Skoči na glavno vsebino
+386 (0)2 88 79 700

Svetovni dan človekovih pravic obeležujemo 10. decembra. Na ta dan – leta 1984 – je bila v Parizu sprejeta Splošna deklaracija človekovih pravic. Omenjena deklaracija predstavlja skupen ideal vseh ljudstev in narodov z namenom, da bi vsi organi družbe in posamezniki razvijali spoštovanje teh pravic in svoboščin ter zagotovili njihovo splošno priznanje in spoštovanje.

voda

Ena od temeljnih pravic je tudi PRAVICA DO PITNE VODE, ki je tako pomembna, da bo zapisana tudi v Ustavo RS.

Voda je pomemben vir življenja,

brez nje pri ljudeh ne bi bilo toliko hrepenenja. /…/

(K. Kozjak, 8. r.)

 Voda pomembna je zelo,

saj brez nje preživel bi malokdo.

Brez nje čistoče in higiene ne bi bilo

in umrljivost zrastla bi zelo. /…/

(Nika Arl, 8. r. )

Brez pitne vode bi nas ne bilo

in mi si želimo,

da ostane tako:

da ostane voda naša pravica

in ne,

da država postane tatica. /…/

(S. Petelin, 8. r.)

 

Prvič v tem mandatu so poslanci v novembru 2016 spremenili besedilo ustave. V najvišji pravni akt so vključili določbo o pravici do pitne vode. Za spremembo ustave je glasovalo  64  poslancev, proti ni bil nihče.  Za spremembo ustave je bilo nujnih najmanj 60 poslanskih glasov.

 

Voda je mati, zrak pa oče – in če ne znamo spoštovati očeta in matere se pravi, da je z nami nekaj zelo narobe.” Zaradi tega mora biti dostop do vode in vodnih virov temeljna in splošna pravica, ki je zapisana v Ustavi.

(B. Cavazza, igralec)

 

VODA = SVOBODA, čuvajmo jo.

Dostopnost